A baba, aki most 27 éves, és csak 18 hónappal fiatalabb az édesanyjánál
Molly idén október 26-án született, most 27 éves, és mindössze 18 hónappal fiatalabb az édesanyjánál. Azt mondod, ez lehetetlen? Úgy tűnik, az orvostudomány előtt ma már semmi sem lehetetlen.
Lombikkezelésről, embiófagyasztásról, papokról és ilyenekről… és a történet végén megtalálod az összes cikk linkjét, ami eddig megjelent az Anyás-Apáson a meddőség témájában.
Tetszett? Kövess és lájkolj a Facebookon!
Gyerekkorom olvasmányélménye volt egy regény, amiből ma már nem sokra emlékszem, csak arra, hogy embereket hibernáltak, aztán pár évtized vagy évszázad múlva „felébresztették” őket. Ez persze még ma is csak tudományos-fantasztikum világába tartozik, mégis ez jutott most eszembe, amikor egy olyan babáról olvastam, aki nem egészen 2 hónapja született, de máris 27 éves, így nem sokkal fiatalabb, mint 29 éves édesanyja. Kicsit olyan ez, mint azok a trükkös fejtörők kacifántos rokoni kapcsolatokról, hogy hogy lehet valaki apja és nagyapja is gyereknek és hasonlók. Azzal a különbséggel, hogy ezt a „feladvány” az élet írta, a feladvány „megfejtését” pedig Mollynak hívják.
Egészen pontosan Molly Everette Gibsonnak, aki október 26-án érkezett közénk, mégpedig nem is mindennapi előzmények után. Még 1992-ben történt, hogy egy meddőségi központban embriókat fagyasztottak le abból a célból, hogy később valamikor egy meddő párnak adjanak reményt arra, hogy gyermekük legyen. Ezzel egy időben valahol éppen egyéves születésnapját ünnepelte egy Tina nevű kislány. Nagyon sok időnek, majdnem 28 évnek kellett letelnie, hogy az egyik lefagyasztott embrió és Tina élete összekapcsolódjon.
Tina és párja ugyanis gyermeket szerettek volna, ez azonban természetes úton nem sikerült. Ezért idén februárban az egyik lefagyasztott embriót beültették a méhébe, majd zavartalan várandósság után, október 26-án 3000 grammal megérkezett Molly. Ezzel Molly lett a rekorder mint a legrégebben lefagyasztott embrióból egészségesen világra jött baba. Molly egyébként nem az első baba a családban. Nővére, Emma 2017-ben született, teljesen hasonló történettel. A megszületésével Molly egyébként a legrégebben lefagyasztott embrióból világra jött baba címet is elhódította Emmától, aki eddig 24 évvel tartotta a rekordot. És ha valaki gyorsan visszaszámol, akkor további „véletlen” egybeesések is felmerülhetnek a fejében. Igen, Molly és Emma biológiailag is testvérek, hiszen mindkettejük ugyanazon nő petesejtjeiből fogant, és a biológiai apa személyes is azonos volt mindkettejük esetében, tehát genetikai állományuk ugyanattól a nőtől és férfitól származik.
Mi ez, ha nem az orvostudomány csodája, remény a meddő pároknak arra, hogy ma már nincs lehetetlen?
A „fagyasztott” is ugyanolyan jó, mint a „friss”
A fagyasztott embriók beültetését egyre gyakrabban alkalmazzák a meddőségi kezelések során. Természetes kérdés, ami ezt hallva mindenkiben felmerül, hogy a fagyasztás – különösen az olyan extrém hosszú, csaknem három évtizedes fagyasztás – során nem károsodik-e a pici embrió, nem csökken-e a sikeres terhesség esélye, ha az orvosok nem friss petesejtet, hanem fagyasztott embriót ültetnek be, illetve nem nagyobb-e a fejlődési rendellenességek kockázata.
Kvíz: Amikor nem jön a várva-várt baba – igaz vagy sem a meddőségről?
Erre vonatkozóan természetesen több kutatást is végeztek. Ausztrál és vietnámi kutatók például arról számoltak be, hogy szinte ugyanolyanok, sőt még akár nagyobbak is a sikeres terhesség esélyei azoknál a nőknél, akiknél a lombikbébi-kezelés nem frissen leszívott petesejtekkel, hanem lefagyasztott embrióval történik. Az Adelaide Egyetemen dolgozó Lan Vung 800 olyan meddő nő esetét elemezte, akik polycystás ovárium szindróma miatt nem tudtak teherbe esni. Fagyasztottembrió beültetésekor a nők 36 százaléka, míg frissen leszívott petesejt felhasználásakor 35 százalékuk esett teherbe. Az élve szülések aránya is hasonló volt: 34 százalék, illetve 32 százalék.
„A fagyasztottembrió-technika egyre nagyobb népszerűségre tesz szert a meddőségi klinikákon világszerte, ezért tart érdeklődésre számot a kutatásunk a meddőségi szakemberek és a gyermekre vágyó párok körében egyaránt”
– írták a szerzők.
A katolikus egyház ferde szemmel nézi a fagyibabákat
Nem mindenki tartja azonban a tudomány csodájának, hogy fagyasztott embriókból gyermekáldás legyen. A katolikus egyház például határozottan az embriófagyasztás ellen foglal állást A legfontosabb indokuk, hogy a „fel nem használt” embriókat megsemmisítik, ami sérti az élet szentségét és az emberi méltóságot. Bár hivatalos álláspontjuk tudomásom szerint nincs, de a fentin kívül több okot is felhoznak arra, miért „erkölcstelen” az eljárás.
Miért?
Például azért, mert az egyház tanítása szerint a nőnek csak a férjétől erkölcsös teherbe esnie. Egyedülálló nő meg eleve ne is akarjon ilyesmit szerintük, mert a gyermeknek joga van ahhoz, hogy apa és anya nevelje fel.
Határozott tiltást nem fogalmaznak meg, többnyire az érintettek lelkiismeretére bízzák a döntést. Ami szintén nem kevés.
Mit lehet erre mondani? A technika már adott, a gondolkodáson még van mit alakítani.
Isten hozott ezen a világon, kicsi Molly!
Fotó: Haleigh Crabtree Photography
Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó
radiológus szakorvos, orvosi szakfordító, egészségügyi szakújságíró
Ne feledd, hogy az oldalon olvasható tartalmak nem helyettesítik az orvosi szakvéleményt!
Ezek is érdekelhetnek:
Eső után szivárvány – a meddőséggel nem vagy egyedül!
Saját spermáját adta a meddőségi doktor Gyerek és unoka ugyanabból az anyaméhből
Ajándékba kapott anyaméh, ajándékba kapott anyaság
Ezért ne kérdezd, mikor jön a baba!
20 téma, amiről inkább nem beszélünk
Meddőnek nyilvánítva, tíz gyerekkel – a PCOS-ről
Tisztelt Doktornő!
Mindig örömmel tölt el, ha a cikkben lévőhöz hasonló történetekről hallok. Az orvostumány csodájának tartom, ahogy írta. Pedig katolikus vagyok. Sőt katolikus teológiai diplomával rendelkezem. Nem vagyok tudós, de tanultnak merem magam nevezni ezen a területen. Az Isten teremtő szeretetét látom ezeknek a babaáknak a világrajöttében. Éppen ezért nem értem a cikk végét. Azaz méginkább felháborítóan együgyűnek és olcsó hangulatkeltésnek találom.
A Rólam rovatot elovasva azt gondoltam, hogy fontos Önnek, hogy megfelelő szakmaisággal írjon egy-egy kérdésben. Az egyházi álláspontról való bekezdése azonban mindenféle szakmaiságot nélkülöz, torzít és finoman szólva is rossz színben tünteti fel az Egyházat.
Ahhoz, hogy az önmagáról írtak ne tűnjenek üres frázisnak és az ehhez hasonló vádaskodások ne gyengítsék a hitelét, tisztelettel javaslom, hogy a jövőben az ilyen slendriánul odavetett mondatok helyett járjon utána a valóságnak. Esetleg – ahogy ezt az orvosi kérdésekben saját bevallása szerint megteszi – keressen olyan szakembert, aki korrektül tájékoztatja az Egyház hivatalos álláspontjáról. Mert van ilyen. Akkor is, ha Ön nem tud róla, vagy nem akar róla tudni.
Üdvözlettel:
Mátéffy Zita
Tisztelt Asszonyom!
Örömmel írnám azt, hogy a katolikus egyház hivatalos álláspontja az, hogy az IVF kezelések összeférnek az egyház tanításával, de ez sajnos nem így van. Az, hogy a magukat hívőnek valló emberek némelyike a hivatalos álláspont ellenére elfogadó ebben a kérdésben, örvendetes, üdvözlendő és biztató egy potenciális szemléletváltozás irányában, ami talán idővel a katolikus egyházat is hivatalos álláspontja megváltoztatására kényszeríti. De addig sajnos csak azt tudom írni, ami a cikkben is szerepel, mert ez az igazság, az egyház arra hivatkozva utasítja el az IVF kezeléseket, amiért az abortuszt: az élet szentsége ellen való véteknek tekintik, hogy azok a fagyasztott embriók, melyeket nem ültetnek be végül, megsemmisítésre kerülnek. Némi javulást jelez, hogy ennek ellenére hozzáteszik, hogy a hívők „lelkiismeretére bízzák a döntést”, de ez az alapvetésen mit sem változtat.