Legyen ott az iskolatáskában a fogkefe is?
Az iskolai szájhigiéniai oktatás, a szülők bevonása és a modern technológiák használata mind kulcsfontosságú elemek a gyerekek szájápolási szokásainak kialakításában. A helyes szájhigiénia korai elsajátítása csökkenti a későbbi fogászati problémák és beavatkozások esélyét. Az oktatási intézmények, a szülők és a fogorvosok együttműködése pedig elengedhetetlen a következő generáció egészséges mosolyának megőrzéséhez.
A megfelelő szájhigiéniai szokások korai kialakítása kulcsfontosságú, hisz a gyerekkorban megtanult rutinok alapozzák meg a serdülő- és felnőttkori szájápolási szokásokat.
Tetszett? Kövess és lájkolj a Facebookon!
Ha ugyanis már gyermekkorban kialakulnak a megfelelő szájápolási szokások, a későbbi komolyabb fogászati problémák és invazív beavatkozások is elkerülhetőek. „Ha egy gyermek rendszeresen, helyes technikával mos fogat, és ezt korán megtanulja, sokkal kisebb az esélye a szájüregi betegségek, például a fogszuvasodás vagy az ínygyulladás kialakulásának” – hangsúlyozta a fogorvos. A szájhigiénia figyelemmel kísérése az általános egészségre is hatással van, hiszen a megfelelő szájápolás számos más egészségi probléma megelőzésében is segíthet. A gyermekek körében a leggyakoribb fogászati problémák közé tartozik a rendszertelen fogmosás, a rossz technika, a túlzott cukorfogyasztás, valamint a ritka fogorvosi ellenőrzés. „A nem megfelelő szájápolás hosszú távon súlyos következményekkel járhat, mint például a tejfogak korai elvesztése, harapási rendellenességek, beszédproblémák, sőt még az étkezési szokások megváltozása is. Ezt rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel és a helyes szájhigiéniai technikák alkalmazásával lehetne megelőzni” – emlékeztetett Dr. Dergez Márk.
Az iskolák szerepe hasznos, de nem elegendő
Az iskolák kulcsszerepet játszanak a szájhigiéniai oktatásban, hiszen a gyerekek napjuk jelentős részét ott töltik. „Az iskolákban biztosított kötelező fogorvosi ellenőrzések alapvetően hasznosak, de önmagukban nem elegendőek. A szülők bevonására és a tanárok és a fogorvosok közötti együttműködésre van szükség, valamint arra, hogy a gyerekeket rendszeresen oktassák a helyes szájápolási szokásokra” – tisztázta a MindentMent fogorvosa. Az iskolai szájhigiéniai oktatás része lehet az is, hogy a diákok számára biztosítsanak megfelelő eszközöket – például fogkefét, fogselymet vagy szájvizet – az étkezések utáni használatra. Rendszeres fogászati előadások és interaktív fogmosási gyakorlatok tovább támogathatják a tanulást.”
Fotó: 123RF