Lehet, hogy te is veszélyes gyerekülést használsz?
Az egyik ismerősöm a múltkor mesélte, hogy mennyire örült, hogy terhessége alatt ajándékba kapott egy autósülést egy családtagjától, aki online rendelte egy nagy netes webáruházból. De miután megszületett a kislánya, bevitték az ülést egy szaküzletbe, mert valami problémájuk akadt a használatával és tanácsot akartak kérni, az üzletben dolgozó szakértő közölte vele, hogy az ülés veszélyes hamisítvány.
Ezért azt gondoltam, utánanézek, mennyire általános ez a probléma. Sajnos arra jutottam, hogy egyáltalán nem ritka.
Tetszett? Kövess és lájkolj a Facebookon!
Rábukkantam például az egyik gyermekkórház sajtóközleményére, melyben egy anyuka ezt mondja:
Az online kiskereskedők némelyike nem szabványos, nem bevizsgált gyereküléseket árul, amelyek nagy valószínűséggel meghibásodnak egy balesetben, figyelmeztetnek a szakértők.
Az ilyek gyerekülések azzal csábítanak vásárlásra, hogy jóval kevesebbe kerülnek, mint a nagy márkák, és a szakértők szerint általában egy harmadik fél által működtetett ismert weboldalakon keresztül kerülnek forgalomba.
„A webáruházban található terméklap bélyegnyi fotója alapján ember legyen a talpán aki, aki megmondja, hogy az igencsak vonzó áron kínált autósülés hamisítvány-e, és sok szülő örül, hogy rábukkant egy jó alkalmi vételre” – figyelmeztet a szakértő, aki azt is elmondja, hogy az sem ritkaság, hogy mire a szülők rájönnek, hogy átverték őket és próbálnák visszaküldeni a terméket, a webáruház talán már nem is létezik.
Az ellenőrzések során a szakértők egyre több ilyen gyerekülést találnak, melyek nagy és megbízható márkák olcsó hamisítványai, valamint olyanokat is, amelyek nem próbálnak ugyan nagy márkák termékeinek feltűnni, ám nem felelnek meg a biztonsági előírásoknak.
A hamisított ülések eredetinek tűnnek, és bár kevesebbe kerülnek a valóban eredetieknél, de egyáltalán nem mondhatók olcsónak. Ennek ellenére sokukból hiányoznak olyan kulcsfontosságú alkatrészek, amelyek megvédhetik a gyermekeket egy balesetben.
A hamisított autósülések elkerülésének legjobb módja, ha közvetlenül egy jó hírű gyártó weboldaláról vásárolunk vagy személyesen megyünk el egy üzletbe megvásárolni a gyerekülést. Ezek a modellek mind törvényesek és megfelelnek a biztonsági előírásoknak.
„A szülők azt gondolhatják, hogy az üzletben történő vásárlás drágább, ami talán igaz is, de a több pénzért azt a tudatot is megkapják, hogy gyermekük autósülése biztonságos. Bár egyes modellek valóban csillagászati összegbe kerülnek, ám vannak olcsóbbak is, amelyek még mindig törésteszteltek és biztonságosak” – hangsúlyozza a szakértő.
A szülők több dolgot is kereshetnek az autósüléseken, amelyek azt mutatják, hogy azok megfelelnek a szigorú biztonsági előírásoknak. Minden autósülésen fel kell tüntetni a gyártó címkéjét, amely tartalmazza az autósülés nevét, a gyártás dátumát, a márkajelzést, a modellszámot és a lejárati dátumot. Ezek az információk szükségesek az autósülés regisztrálásához, ami lehetővé teszi a gyártók számára, hogy értesítsék a szülőket az esetleges visszahívásokról. A hamisított üléseken nincs ilyen szám, viszont a rajtuk található címkéken időnként nyelvtani vagy helyesírási hibák is előfordulnak.
A szakértők nyomatékosan arra figyelmeztetnek, hogyha egy gyerekülésről kiderül, hogy hamisítvány, akkor azonnal lépjünk kapcsolatba a forgalmazóval és értesítsük a fogyasztóvédelmi hatóságokat is.
Forrás: Intermountain Primary Children’s Hospital, news release, Aug. 27, 2024
Fotó: 123RF
Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus szakorvos, orvosi szakfordító, egészségügyi szakújságíró
Ne feledd, hogy az oldalon olvasható tartalmak nem helyettesítik az orvosi szakvéleményt!