Mindig gyanús, ha néma csendben „eszik” vagy „iszik” a gyerek!
A veszélyes és halálos dolgokat gyakran hangos, teátrális jelenetként képzeljük el, amikor sír, kiabál, csapkod, feltűnő módon segítséget kér a bajba került ember. Esetünkben gyerek. Pedig a veszély sokszor nagyon is csendesen, alattomosan érkezik. Erről is beszél egy mentősként dolgozó anyuka a TikTokon, aki mindig arra az örök szabályra emlékezteti a férjét is, hogy ha nagyon csendben van a gyerek, az ritkán jelent jót. „Jobb” esetben valami tiltott dolgot művel, rosszabb esetben nagy bajba került.
A mentős anyuka abban is segítséget nyújt a mostanra már több mint 4 millió megtekintést elért videójával, hogyan döntse el a bizonytalan szülő, melyik ételt adhatja rágcsálni a szilárd ételekkel még éppen ismerkedő gyerekének, és melyek a tiltólistásak. Megosztott egy egyszerű módszert, amellyel a szülők tesztelhetik a fulladásveszély mértékét, mielőtt csemetéjük kezébe adnák az adott élelmiszert.
Tetszett? Kövess és lájkolj a Facebookon!
Nikki Jurcutz egykori mentős, és most a Tiny Hearts nevű szervezetet vezeti, amely az ausztrál szülőket és gondozókat oktatja az elsősegélynyújtás alapjairól és arról, hogyan reagáljanak a gyermekeikkel kapcsolatos vészhelyzetekre.
„Használd ezt az egy másodperces tesztet, hogy minimalizáld a gyermeked fulladásveszélyét”
– írta a videóhoz.
A „zúzós tesztnek” is nevezhető 1 perces módszer lényege egyszerű: fogd az ételt a hüvelyk- és a mutatóujjad közé, és nyomd össze.Ha nem tudod összenyomni, a baba sem fogja tudni megrágni. Az ex-mentős szerint ez a teszt segíthet megelőzni a fulladást a kicsiknél – és potenciálisan életeket menthet.
„Minden szülőnek ismernie kellene ezt a trükköt – írta a posztban. – Akár a baba által irányított elválasztásról van szó, akár a kisgyermeked készen áll a hozzátáplálásra, ez a teszt nagyszerű módja annak, hogy csak olyan ételeket adj a picinek, amit meg tud rágni, ezért biztonságos, így csökkentve a fulladás kockázatát.”
A videóban hat különböző ételt teszteltek, és négy olyan étel volt, amely jelesre vizsgázott: banán, avokádó, főtt alma és főtt sárgarépa. A másik kettő, a nyers alma és a nyers sárgarépa a teszt szerint alkalmatlannak bizonyult arra, hogy kisgyermekeknek adják.
A kommentszekcióban az emberek nagyon hálásak voltak Nikki tanácsaiért.
Bár a nyers répa és a nyers alma nem ment át a teszten, néhány szülő elmondta, hogy mégis adnak belőle a gyerekeiknek, hogy erősítsék a rágóizmaikat.
Valaki például ezt írta:
„Én almaszeleteket adtam a babámnak fogzáskor. Most már úgy rágja, mint egy profi.”
Néhányan arra emlékeztetnek, hogy végső bármilyen étel fulladásveszélyes lehet:
„Ne feledjétek, hogy a felnőttekhez hasonlóan bárki, aki túl gyorsan/rosszul eszik, bármikor bármitől megfulladhat!”
A legbiztosabb, ha gyermekorvossal vagy védőnővel konzultálsz, mielőtt új ételt adsz a gyermekednek, hogy gyermeked fejlettségi szintje alapján azt biztonsággal adhatod-e neki.
Korábbi cikkeinkben néhány további tippet olvashatsz az étel okozta fulladásveszély csökkentésére:
Életmentő tipp, hogy ne fulladjon meg a gyerek
Darabolt szőlőszemek – hogy nem menjen cigányútra a falat…
Ebből a cikkünkből pedig megtudhatod, mit tegyél, ha mégis baj van:
Mit tegyél, ha fuldoklik a baba?
Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó
radiológus szakorvos, orvosi szakfordító, egészségügyi szakújságíró
Ne feledd, hogy az oldalon olvasható tartalmak nem helyettesítik az orvosi szakvéleményt!