Anyás-Apás · 2019.12.20 07:35 · 5 perc

Van értelme illatos olajokkal telerakni a szülőszobát?

A szülés és az illóolajok összefüggései jelenleg jobbára csak negatív kontextusban jönnek elő. Legtöbbször akkor kerülnek szóba, amikor az otthonszülés kapcsán valaki az anya önzőségének jelképeként emlegeti, a csempe színével együtt.

Pedig egy most közzétett elemzésből úgy tűnik, hogy a szülés közben alkalmazott aromaterápiának igenis vannak/lehetnek pozitív hatásai.


Tetszett? Kövess és lájkolj a Facebookon!

Ha valaki valaha is beleolvasott már otthonszülés kontra kórházi szülés témájában folytatott ádáz vitába a neten, akkor egészen biztosan előjött az illóolajok kérdése is. Általában olyan összefüggésben, hogy aki otthon szül, annak fontosabbak a félhomály, a lágy zene, az illóolajok és az, hogy ne a zöld csempés falat kelljen néznie. Pedig az illóolajokról, az aromaterápiáról pozitívan is beszélhetünk, ha a szülésről van szó.

A Women and Birth című lapban megjelent cikk szerzői mindenekelőtt emlékeztetnek arra, hogy a különböző gyógynövények illékony kivonatainak gyógyászati célra történő használata nagyon hosszú előzményekre tekint vissza, már évszázadokkal ezelőtt is alkalmazták tünetek enyhítésére, betegségek gyógyítására – kisebb-nagyobb sikerekkel. Manapság az illóolajok ismét reneszánszukat élik a mindennapi gyakorlatban például stresszoldásra, de kiegészítő kezelésként a hivatalos orvosláson belül is próbálkoznak alkalmazásával. A mostani vizsgálatban arra keresték a választ, hogy a szülés közbeni fájdalomcsillapításban lehet-e szerepe az aromaterápiának.

Az aromaterápia valószínűleg biztonságos és hatásos

A világon bárhol megjelenő tudományos közleményeket, azok kivonatait, fontosabb megállapításait speciális adatbázisok, regiszterek gyűjtik. Ezek közül a három legnagyobb és legismertebb adatbázisból (Pubmed, EMBASE, Cochrane) válogatták ki azokat a tudományos igénnyel megtervezett és lefolytatott vizsgálatokat, melyek arra keresték a választ, hogy az aromaterápia befolyásolja-e és ha igen, milyen mértékben a szülés időtartamát és a szülési fájdalom mértékét.

Összesen 17 ilyen vizsgálatot találtak, melyek adatait együttesen, összegezve ellenezték. Az adatok azt mutatják, hogy az aromaterápia hatásosan csökkenti a szülési fájdalmat mind a vajúdás (tágulás) idején, mind a kitolási szakban. Ezenkívül azt találták, hogy aromaterápia alkalmazása mellett valamivel rövidebb idő alatt tűnt el a méhszáj, és nyomhatott az anya. Ezen kívül az újszülött világra jövetelét követően hamarább levált a méhlepény is.

Ezek mind pozitív megfigyelések voltak, de ilyenkor mindig számításba kell venni azt is, hogy egy új/régi módszer alkalmazásakor nem növekszik-e a szövődmények kockázata, annak esélye, hogy akár a mama, akár a baba azért szenved valamilyen károsodást, mert a szülés menete valamilyen okból – ez esetben az aromaterápia alkalmazása miatt – eltért az addig jól bevált szokásos menetrendtől. Jó hír, hogy az aromaterápia ebből a szempontból is kiválóan teljesített: aromaterápia mellett sem fordult elő gyakrabban szülészeti szövődmény, például az orvosok nem kényszerültek nagyobb arányban vészhelyzet miatti császármetszésre.

A szülés szakaszai

A szülés négy szakaszra osztható:

1. tágulási szak: a rendszeres fájások megjelenésétől a méhszáj eltűnéséig

2. kitolási szak: a baba megszületéséig (a köldökzsinór átvágásáig)

3. lepényi szak: az újszülött megszületésétől a lepény leválásáig

4. a lepényi szak utáni két óra

A szerzők következtetése szerint az aromaterápia hatásosan alkalmazható a szülési fájdalmak enyhítésére és a vajúdás időtartamának csökkentésére, és alkalmazása nem jelent kockázatot az anyára vagy a babára nézve. Ugyanakkor azt is megemlíti, hogy az elemzésre bevont vizsgálatok módszertana és egyéb körülményei sok tekintetben nem voltak egységesek, ezért újabb elemzések szükségesek a most megfogalmazott következtetések további megerősítésére.

És hogy visszatérjünk a cikk bevezetőjére, további jó hír, hogy az illóolajok, az aromaterápia minden további nélkül alkalmazható akár kórházi körülmények között, ezzel egyesítve a komfortot és a biztonságot.

#szules #szulesi_fajdalom #aromaterapia #illoolajok

Forrás: Women and Birth

Fotó: Dreamstime

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó

radiológus szakorvos, orvosi szakfordító, egészségügyi szakújságíró

Ne feledd, hogy az oldalon olvasható tartalmak nem helyettesítik az orvosi szakvéleményt!

Az Anyás-Apás szüléssel kapcsolatos korábbi cikkeiért ide kattints!

Tetszett? Kövess és lájkolj a Facebookon!



Hozzászólás írása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük